20 svi HandyVision
CTK Rijeka
Handy Vision je projekt osmišljen da, osobama s oštećenjem vida, slabovidnim i slijepim osobama, olakša kretanje kroz okolinu. Handy Vision je pomagalo u obliku štapa koje osobama s oštećenjem vida pomaže u orijentaciji i navigaciji kroz prostor te im može pomoći u smanjenju rizika od pada ili sudara s objektima. Osim što pomaže osobama s oštećenjem vida, i druge ljude u neposrednoj blizini osoba s oštećenjem vida, putem svjetlosnog signala obavještava da korisnik ima smanjenu ili nikakvu sposobnost vida. Na taj način se ukazuje na potrebu za većom pažnjom i podrškom prema osobama s invaliditetom u javnom prostoru bilo da se ona kreće samostalno, u pratnji videće osobe ili uz pa vodiča.
Korišteni materijali: Analog Ambient Light Sensor (analogni senzor ambijentalnog svjetla – ovaj modul može pomoći da se otkrije gustoća svjetla u bilo kojem okruženju i vrati te informacije natrag putem analognog naponskog signala na naš Arduino mikrokontroler. Default-no je postavljen – Što je više svjetla, veće su vrijednosti.
– Ultrasonic Distance Sensor – 1 kom.
– Traka s RGB svjetlećim diodama – 3 kom.
– Digital Push Button – 1 kom.
Najvažnije funkcionalnosti Handy Vision-a:
-registriranje prepreke unutar 500 cm,
-zvučni signal (vibracija) slabovidnoj osobi da je ispred njega prepreka,
-svjetlosni signal osobama u neposrednoj blizini slabovidne osobe, naročito u trenutcima slabe vidljivost (oblačno vrijeme, mrak)
Mentor:
Vedrana Plenča
Učenici:
Niko Kanjer, Ante Fantov, David Kanić, Ivano Smekal